Chociaż dom na zboczu wygląda malowniczo, jego budowa może przysporzyć wielu problemów. Rzeczoznawca podkreśla, że ukształtowanie terenu uniemożliwia realizację niektórych projektów. Przedsięwzięcie wymaga też większego nakładu pracy. Zanim przystąpisz do realizacji inwestycji, zleć ekspertyzę budowlaną. Dzięki temu dowiesz się, z jakimi wyzwaniami przyjdzie Ci się zmierzyć!
Dom na zboczu – wymagania konstrukcyjne
Na skarpie zazwyczaj nie stosuje się fundamentu poziomego, tylko schodkowy. Wysokość uskoków powinna być dopasowana do spadku terenu. Jej wyznaczeniem zajmuje się konstruktor budowlany. Rzeczoznawca przypomina też o zbrojeniu ław fundamentowych. W miejscach uskoków wykonuje się je na zakład, natomiast w narożnikach budynku dwie ławy łączy się prętami w kształcie litery L. Takie rozwiązanie zapewnia równomierne osiadanie budynku, tym samym zapobiega pękaniu ścian i stropów.
Jak wyrównać pochyłą działkę? Zazwyczaj wystarczy pozbyć się humusu, czyli warstwy materii organicznej gleby, a następnie wypoziomować grunt i wyłożyć geowłókninę. Aby ograniczyć ilość robót ziemnych, warto wkomponować bryłę budynku w naturalne ukształtowanie terenu. Dzięki temu architekt wygospodaruje dodatkowe pomieszczenia.
Budowa domu na zboczu – o czym warto pamiętać
Jeśli chcesz zbudować dom na zboczu, pamiętaj, żeby go odpowiednio usytuować względem stron świata. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz naturalne światło. Nieruchomość na zboczu cechuje się prostą, zwartą bryłą i płaskim lub dwuspadowych dachem. Dom zazwyczaj ma duże przeszklenia, w postaci okien panoramicznych. Nie tylko pozwalają wykorzystać naturalne światło, lecz także zapewniają spektakularny widok.
Jak posadowić nieruchomość na skarpie? Aby zapobiec osuwaniu się gruntu, warto postawić ściany oporowe. Wspomniane elementy konstrukcje powinny być na tyle cienkie, żeby nie zabierały zbyt wiele miejsca. Rzeczoznawca przypomina, żeby je posadowić poniżej głębokości przemarzania gruntu (0,8-1,4 m). Można również zniwelować teren działki, czyli go wyrównać. Zastanawiasz się, jaką metodę wybrać? Jeśli zlecisz ekspertyzę budowlaną, z pewnością znajdziesz w niej odpowiedź, na to pytanie.
Kiedy przeprowadza się ekspertyzę budowlaną
Zastanawiasz się, dlaczego warto zlecić ekspertyzę budowlaną? Wspomniany dokument zawiera informacje o kącie nachylenia terenu. W ten sposób architekt podpowie, jaki projekt można zrealizować na danej działce. Informacje zawarte w opracowaniu przydadzą się zarówno architektowi, jak i podwykonawcom. Rzeczoznawca określa poziom wód gruntowych, a także prognozuje zmianę ich położenia. Specjalista oceni też ryzyko osunięcia się zbocza. Na podstawie zebranych danych specjalista wybierze odpowiedni rodzaj fundamentów, oprócz tego zdecyduje, czy istnieje konieczność zastosowania izolacji przeciwwilgociowej.
Kiedy przeprowadza się ekspertyzę budowlaną? Dokument przydaje się, gdy chcemy kupić nieruchomość lub ją przebudować, nadbudować, czy rozbudować. Należy ją sporządzić również wtedy, gdy planujemy zmianę sposobu użytkowania budynku. Specjalista dokonuje niezbędnych obliczeń, aby ocenić wytrzymałość kluczowych elementów konstrukcyjnych. Ekspertyzę budowlaną powinna przeprowadzić osoba, która posiada stosowne uprawnienia i duże doświadczenie. Dzięki temu zyskujesz pewność, że wyniki badań są wiarygodne i rzetelne.
Kto może wykonać ekspertyzę budowlaną
Dom na zboczu wygląda zjawiskowo, należy jednak podkreślić, że jego budowa wymaga zastosowania nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych i wykonania szczegółowych badań geologicznych. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo swoje i pozostałych domowników. W tym celu skorzystaj z usług rzeczoznawcy, który przygotuje ekspertyzę budowlaną. Specjalista przedstawi w niej wnioski i zalecenia, które warto uwzględnić na dalszych etapach prac.
Rzeczoznawca budowlany sprawdzi nośność podłoża gruntowego, a także określi jego zdolność do przenoszenia obciążeń. Na tej podstawie specjalista zaproponuje najlepsze rozwiązania konstrukcyjne. Przygotowując ekspertyzę budowlaną, specjalista przeprowadzi oględziny i wykona niezbędne obliczenia. Dodatkowo ekspert zapozna się z warunkami zabudowy lub MPZP, czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni.